»Do danes še zmeraj ne vemo: ali je to zdaj spominsko mesto ali bi morali izgraditi stavbo?«
»Postavitev plošče Rudolfu Maistru na stavbi, v kateri je deloval, je za Slovenijo izraz spoštovanja mesta Przemysl in Poljske ter hkrati poklon našemu rojaku. V vaše mesto ga je leta 1908 pripeljalo vztrajanje v slovenski narodnozavedni drži znotraj avstro-ogrske vojske. To je bilo pravo domoljubje, ki je ena gonilnih sil slovenskega in poljskega naroda.«
»Zaradi eksplozij skoraj vse stavbe v mestu utrpele hudo škodo.«
»Šele zdaj smo našli pismo predsednika akademije, ki je Plečniku naročil oblikovanje spominske plošče na stavbi, v kateri je živel France Prešeren.«
»Stavbo opisal kot 'resničen odraz delovnega mesta prihodnosti, skrbne skupnosti, blaginje in sodelovanja'.«
»V ikonični stavbi mesta Letos je to 'hiša strahov', ki so jo prepoznali v dolga leta zaprti vili.«
»Ta projekt ni pomemben samo za Ljubljano, ni pomemben samo za potniški promet, ni pomemben samo za Slovenijo, ampak je vse to in še bistveno več. Na tem mestu se namreč stikajo najpomembnejši evropski železniški koridorji.«
»Mesto ne obstaja več. Dejansko je izbrisano z obličja. Ni nobenega humanitarnega centra, saj je bil porušen. Stavb, ki so nekoč tvorile središče mesta, ni več. Tako kot naših hiš ne.«
»Ta stavba nas opozarja, da med obema vojnama Ljubljana ni bila samo Plečnikova. Ljubljana v 30. letih je bila pluralno mesto – poleg Plečnika vre na številnih področjih, tudi v arhitekturi, ustvarja se tudi drugačna Ljubljana. In Nebotičnik je ena od ikoničnih stavb tiste druge Ljubljane, mesta, ki se spogleduje z modernizmom.«
»Rimska Emona je pustila velik pečat tudi v današnjem prostoru, imamo tudi več stavb, ki so na tem mestu prav zaradi Emone.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju